
W dniach od 4 do 8 października w Zespole Szkół Handlowych w Jastrzębiu-Zdroju odbył się cykl zajęć w ramach projektu "#InternetSafety - program rozwoju kompetencji cyfrowych osób w wieku 18-34”. Równoległe odbyły się również zajęcia w Zespole Szkół Nr 9 w Jastrzębiu-Zdroju.
Projekt jest współfinansowanego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa. W ramach projektu uczestnicy wzięli udział w jednorazowych, 2,5 godzinnych, nieodpłatnych warsztatach, dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Z pomocą trenera uczestnicy poznali zagrożenia pojawiające się w Internecie, dowiedzieli się jak widzą ich social media, a także wzięli udział w interaktywnym quizie oraz sprawdzili swój poziom bezpieczeństwa w Internecie. Projekt zawiera 3 moduły. Moduł I: Dezinformacja i cyberprzestępczość. Moduł, podczas którego uczestnicy dowiedzieli się jakie zagrożenia mogą czekać ich w sieci, czym jest phishing, fake news, clikbait. Poznali 8 kroków, jak nie dać się oszukać w sieci, nauczyli się rozpoznawać boty i dowiedzą się czym są trolle. Nauczyli się tworzyć bezpieczne i silne hasła oraz sprawdzili czy ktoś próbował włamać się na ich skrzynkę e-mail. Moduł II zawiera takie informacje jak: Co mówią o nas social media. Moduł praktyczny podczas, którego uczestnicy wzięli udział w quizie Kahoot, dowiedzieli się “jak widzi ich Facebook”, dzięki poznaniu swojego profilu psychologicznego sprawdzonego w narzędziu stworzonym przez badaczy z University of Cambridge, a także odkryli skąd wzięły się reklamy, które są adekwatne do ich potrzeb. Moduł III to Ranking Prywatności. Moduł praktyczny podczas, którego uczestnicy dowiedzieli się jaki jest ich poziom prywatności w sieci, na poszczególnych portalach. Na zakończenie warsztatów oraz modułu 3 uczestnicy otrzymali podręcznik “Bezpieczny w sieci”, który stanowi instrukcję bezpiecznego korzystania z poszczególnych aplikacji i stron internetowych oraz certyfikat. Uczestnicy zajęć podnieśli swoje kompetencje cyfrowe takie jak dbanie o dbanie o bezpieczeństwo swoich aktywności w sieci, korzystanie z ustawień prywatności w serwisach społecznościowych, korzystanie z trybu prywatnego w przeglądarkach internetowych, zarządzanie historią przeglądanych stron w przeglądarce internetowej, kształtowanie swojego wizerunku w Internecie, rozpoznawanie zagrożeń wynikających z cyfrowego obiegu treści.
Zajęcia prowadził pan Maciej Malik oraz Łukasz Łój, ze strony szkoły opiekunem młodzieży była pani Jolanta Chlebek doradca zawodowy w Zespole Szkół Handlowych w Jastrzębiu-Zdroju, a w Zespole Szkół Nr 9 pani Marta Korol. Pani Agnieszka Ochojska pośrednik pracy była koordynatorem spotkań z ramienia OHP. Łącznie w zajęciach uczestniczyło 71 osób.
Autor tekstu oraz zdjęć: Agnieszka Ochojska pośrednik pracy
Źródło: https://www.klaster.org.pl/projekty/project/10/internet-safety