
Z okazji niedawno obchodzonego Dnia Ziemi, uczestnicy Wolsztyńskiego hufca udali się do pobliskiej oczyszczalni ścieków, by przypomnieć sobie, jak cenna jest woda, dowiedzieć się ile pracy trzeba włożyć w jej przygotowanie, aby była zdatna do spożycia. Pan przewodnik opowiedział młodzieży o obiegu wody w przyrodzie i zapoznał ich z poszczególnymi etapami oczyszczania ścieków. Uczestnicy poznali chemiczne procesy oczyszczania ścieków, a co za tym idzie, poznali tajemnicę specyficznego zapachu wydobywającego się z oczyszczalni. Mało kto wiedział, że powstałe w procesie oczyszczania odpady ściekowe, mogą stać się świetnym nawozem dla pól.
Wizyta w oczyszczalni była nie tylko ciekawą i pożyteczną lekcją, ale także wartościowym przypomnieniem o naszej odpowiedzialności, ponieważ to właśnie my sami każdego dnia produkujemy ścieki i to właśnie my mamy ogromny wpływ na to, co dzieje się najpierw w sieci kanalizacyjnej, a następnie w oczyszczalni. To, jak dbamy o wodę dzisiaj, zadecyduje o przyszłości życia na Ziemi. Każda kropla, która przepływa przez nasze ręce, ma znaczenie.
Mamy nadzieję, że utrwalona w praktyczny sposób wiedza, pozostawi trwały ślad w pamięci młodego pokolenia i zaowocuje odpowiedzialnym korzystaniem z wód, które są nie tylko podstawowym elementem niezbędnym do życia każdego z nas, ale również skarbem, który wymaga naszej wspólnej troski i ochrony.
Tekst: Magdalena Łabrzycka-Janusz
Zdjęcia: Anna Kozłowska