
Edukacja ekologiczna to jeden z najważniejszych filarów, na którym opiera się przyszłość naszej planety. Dzięki niej ludzie mogą zrozumieć, jak ich działania wpływają na planetę oraz jak ich codzienne wybory mogą przyczynić się do poprawy stanu środowiska.
Hufiec Pracy w Gostyniu wraz z Komunalnym Związkiem Gmin Regionu Leszczyńskiego przeprowadził dla uczestników hufca zajęcia na temat ekologii i segregacji śmieci. Pani Monika Kozłowska – przedstawicielka KZGRL w Lesznie, poinformowała młodzież, jak powinno się segregować śmieci oraz jak wygląda proces recyklingu. Młodzież dowiedziała się, jakie są podstawowe zasady przestrzegania segregacji zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w miejscach publicznych oraz na jakie frakcje je dzielimy:
- Papier: gazety, czasopisma, kartony (czyste, bez zabrudzeń).
- Plastik: butelki, opakowania, folie (czyste, bez resztek jedzenia).
- Szkło: butelki, słoiki (bez zakrętek i korków).
- Bioodpady: resztki jedzenia, odpady roślinne (kompostowalne).
- Odpady zmieszane: pozostałe odpady, które nie nadają się do recyklingu.
Pani Monika poinformowała uczniów, jakie rzeczy powinniśmy zawieź do PSZOKU – Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – jest to miejsce, w którym mieszkańcy mogą oddać odpady, które nie mogą być wyrzucane do standardowych pojemników na śmieci. W PSZOK-ach można oddać różnorodne odpady, takie jak:
- Odpady wielkogabarytowe – meble, dywany.
- Sprzęt elektroniczny – stare telewizory, komputery, urządzenia AGD.
- Odpady budowlane – resztki materiałów budowlanych, które powstają podczas remontów.
- Odpady niebezpieczne – farby, chemikalia, baterie, akumulatory.
- Odpady zielone – trawa, gałęzie, liście.
Uczestnicy dowiedzieli się, jak zmniejszyć produkcję niepotrzebnych śmieci. Można je zastąpić przedmiotami wielorazowego użytku takimi jak: butelkę plastikową do wody – bidonem, reklamówkę foliową – śniadaniówką, sztućce plastikowe lub drewniane zastąpić sztućcami metalowymi.
Edukacja na temat korzyści płynących z recyklingu i właściwego zarządzania odpadami powinna być prowadzona w szkołach, mediach oraz poprzez kampanie społeczne. Każdy z nas, segregując odpady, przyczynia się do ochrony naszej planety.
Segregacja śmieci to jeden z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych sposobów dbania o środowisko, który każdy z nas może wprowadzić do swojego codziennego życia. Choć wielu osobom może się wydawać, że to tylko drobna czynność, w rzeczywistości ma ogromny wpływ na ochronę planety, zmniejszenie zanieczyszczeń i poprawę jakości życia. Dzięki segregacji odpadów możliwe jest odzyskiwanie surowców, zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska i ograniczenie negatywnego wpływu na ekosystemy. Segregacja i recykling pomagają ograniczyć potrzebę budowy nowych wysypisk, a także zmniejszają koszty związane z ich eksploatacją.
Młodzież z ogromnym zaangażowaniem i skupieniem uczestniczyła w zajęciach. Pani Monika była zadowolona z wiedzy, którą młodzież już posiada. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali upominek w postaci metalowych słomek do wielokrotnego użytku wraz z informacją o segregacji odpadów.
Tekst i zdjęcia: Ewelina Witkowska