Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony corocznie 1 marca. To data symboliczna, gdyż tego dnia w 1951 roku zostali pozbawieni życia żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto zostało ustanowione przez sejm RP w 2011 roku z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego, aby upamiętnić tych, którzy po drugiej wojnie światowej przeciwstawili się władzy komunistycznej.
3 marca 2025 roku, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczestnicy Hufca Pracy w Turku spotkali się w jednostce, aby wspólnie przygotować gazetkę okolicznościową, poświęconą pamięci bohaterów walk o wolność i niepodległość Polski. Następnie młodzież obejrzała film oparty na faktach pod tytułem „Wyklęty”, którego akcja przedstawia wydarzenia z lat 1945-1948. Bohaterami filmu są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z komunistyczną dyktaturą i sowiecką okupacją. Historia głównego bohatera przedstawia losy ostatniego z Żołnierzy Wyklętych – Józefa Franczaka, ps. Lalek. Losy bohaterów bardzo poruszyły uczestników, co przyczyniło się do wspólnej refleksji i rozmów na temat żołnierzy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego. Młodzież chętnie brała udział w dyskusji oraz wyszukiwała informacji w internecie, dotyczących życia poszczególnych bohaterów. Spotkanie zwiększyło świadomość uczestników odnośnie znaczenia i odegrania roli Żołnierzy Wyklętych dla naszego kraju.
Celem przedsięwzięcia było uczczenie i kultywowanie pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz popularyzacja wiedzy na temat ich poświęcenia dla Ojczyzny.
Tekst: Agnieszka Kończak
Zdjęcia: Elżbieta Szczap