
W dniu 14 października 2024 r. uczestnicy gorzowskiego Hufca Pracy wzięli udział w programie pod hasłem „0 zł/praca, czy to się opłaca?”. Podczas warsztatów doradca zawodowy MCIZ w Gorzowie Wielkopolskim starał się przekonać młodzież, że wolontariat to nie tylko pomoc innym, ale także wyjątkowa okazja do rozwoju osobistego oraz kształtowania wartości.
Dziś, gdy na rynku pracy tak bardzo liczą się kompetencje miękkie, takie jak umiejętność współpracy, zarządzania własnym czasem, inteligencja emocjonalna, kreatywność, przedsiębiorczość, wolontariat staje się idealnym narzędziem, aby te umiejętności w sobie rozwijać. Ponadto hejt rówieśniczy, napływ obcokrajowców uciekających przed wojną oraz aktualne wydarzenia w kraju związane z powodzią, podczas której wiele osób straciło dorobek życia rodzą potrzebę rozbudzania empatii i zachęcania do działań prospołecznych.
W pierwszej części programu uczestnicy wcielając się w określone postacie i ich sytuacje życiowe, a dokładniej „wchodząc w ich buty” mieli okazje poczuć różne stany emocjonalne. Był to punkt wyjścia do zrozumienia, czym jest empatia i dlaczego warto pomagać innym. Młodzież analizując konkretne przypadki osób (case study) przekonała się, że pomagając innym może pomóc również sobie, rozwijając kompetencje społeczne, zdobywając nowe umiejętności oraz doświadczenie.
W części teoretycznej uczestnicy poznali definicję wolontariatu, jego rodzaje, prawa i obowiązki wolontariusza, a także wspólnie określili plusy i minusy tej formy działalności. Doradca zawodowy pokazał również zależność pomiędzy wolontariatem a rynkiem pracy. Omówił, jakie umiejętności możemy dzięki niemu rozwinąć, dlaczego informacje o świadczonym wolontariacie warto zawrzeć w swoim CV oraz pochwalić się zdobytym doświadczeniem na rozmowie kwalifikacyjnej.
Podążając za słowami Mahatma Gandhi „Najlepszym sposobem, by znaleźć siebie, jest zatracenie się w służbie innym” uczestnicy stworzyli plakaty zachęcające do udziału w konkretnych akcjach bądź systematycznej pracy na rzecz określonej instytucji.