
Dzień ten jest naszym najważniejszym świętem narodowym obchodzonym, aby upamiętnić odzyskanie przez nasz naród suwerenności państwowej. Po 123 latach panowania zaborców, akcjach rusyfikacji i germanizacji, powstaniach narodowych, zmaganiach na różnych frontach I Wojny Światowej, Polacy wywalczyli wolność.
11 listopada świętować będziemy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wiele osób w związku z tym świętem będzie brało udział w manifestacjach patriotycznych, spotkaniach i koncertach.
Uczestnicy wiechlickiego Ośrodka, także postanowili uczcić pamięć tamtych wydarzeń. Młodzież przygotowała szereg inicjatyw, które miały upamiętnić ten dzień. Internat został przyozdobiony barwami narodowymi. Budynki ozdobiły biało-czerwone flagi. Przygotowano okolicznościową akademię. Podczas uroczystości Wiktoria, Oliwia, Amelia, Hanna i Kinga wspominały trudne lata historii Polski. Począwszy od rozbiorów, poprzez lata panowania zaborców, walkę o niepodległość w powstaniach narodowych i na koniec zmagania podczas I Wojny Światowej. Wystąpienia prelegentów przeplatane były wierszami i pieśniami patriotycznymi. W czasie akademii odśpiewano min. Mazurek Dąbrowskiego, Rotę oraz pieśni legionowe.
Dla nas normalnym jest mieć swoją ojczyznę, mówić językiem ojców i uczyć się historii własnego kraju. Ale nie zawsze tak było. Po III rozbiorze w 1795 roku Polska przestała istnieć i przez długie lata nie było jej na mapie Europy. Gdy w 1918 roku zakończyła się I wojna światowa, pieczętując ostateczną klęskę Niemiec, Polska odzyskała niepodległość.
Dzięki historycznym wydarzeniom, które miały miejsce ponad 100 lat temu możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju i mówić w ojczystym języku.