Młodzi ludzie z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu wzięli udział w cyklu spotkań, upamiętniających 40. rocznicę powstania polskiej antykomunistycznej organizacji podziemnej - Solidarności Walczącej.
Jednym z punktów spotkań była krótka prelekcja oraz wyjście edukacyjne pod pomnik NSZZ Solidarność, organizacji będącej matką Solidarności Walczącej.
– Młodzież szczególnie zwróciła uwagę na znajdujący się na pomniku cytat Jana Pawła II „Solidarność to znaczy: jeden i drugi, (…) nigdy jeden przeciwko drugiemu – stwierdziła Barbara Jędrzejczyk – wychowawca.
29 września uczestnicy wzięli udział w zajęciach, podczas których na wstępie obejrzeli film pt. „Solidarność walcząca kontra komunizm”, poświęcony idei organizacji, powstałej już po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Młodych ludzi zaciekawił dokument, ze względu na pokazanie w nim wielu nieznanych faktów z historii tej organizacji, takich jak prowadzone wtedy akcje specjalne, prowokacje komunistycznych służb. Następnym etapem spotkania było obejrzenie wywiadu Tadeusza Płużańskiego Redaktora Naczelnego periodyku „Nasza historia” z Sebastianem Pilarskim – dr. Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas reportażu uczestnicy uporządkowali swoją wiedzę na temat Solidarności Walczącej. Dowiedzieli się, że głównym celem, wartością nadrzędną stowarzyszenia, nie była reforma tylko obalenie komunizmu oraz niepodległość Polski. Na zakończenie zajęć młodzież wzięła udział w krótkim quizie podsumowującym wiedzę na temat tej antysystemowej i antykomunistycznej organizacji.
Fot.1. Młodzież przy pomniku NSZZ „Solidarność”
Fot.2 Uczestnicy Ośrodka podczas zajęć
Fot.3 Zajęcia ewaluacyjne
Tekst i zdjęcia – Barbara Jędrzejczyk, Anna Truchan