
W dniach 16 – 22 lipca 2018 roku w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży z Łotwy, Włoch, Słowacji, Rumunii i Polski w ramach projektu „Dress up and go – Załóż strój i ruszaj” współfinansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+. Głównym zadaniem projektu, wraz z jednoczesnym poznaniem kultury, historii i tradycji partnerów, było przekonanie młodych ludzi, że są w stanie przełamać barierę komunikacyjną. Wspólna aktywność oparta na temacie strojów drużyn piłkarskich, elementów stroju ludowego oraz wykonanie układu tanecznego do utworu „Macarena”, przyniosła oczekiwany efekt. Działania projektowe zbliżyły wszystkich uczestników, usprawniły ich umiejętności komunikacji. Młodzież, pomimo niedostatecznej znajomości języka angielskiego, wykazała się postawą otwartości i tolerancji wobec innych kultur.
Wymiana rozpoczęła się od gier mających na celu zintegrowanie uczestników, m.in. poznawanie imion i narodowości. Po przełamaniu pierwszych lodów i utrwaleniu pozytywnej atmosfery w grupie, w kolejnych dniach młodzież wzięła udział w grze miejskiej w Białymstoku, meczu siatkówki prowadzonym przez nauczyciela wychowania fizycznego z Włoch, warsztatach aktywności obywatelskiej, podczas których uczyła się tańca czeczeńskiego, spotkaniach z podopiecznymi Szkoły Podstawowej nr 11 z Białegostoku oraz w warsztatach wokalnych. Ostatnim punktem każdego dnia wymiany były wieczory kultur przygotowane kolejno przez wszystkie z uczestniczących grup narodowościowych, podczas których prezentowane były ludowe stroje, tańce i śpiew. Nie zabrakło też degustacji specjałów i delikatesów z każdego kraju. Każdego dnia wymiany były organizowane spotkania liderów, w celu zapewnienia wszystkim uczestnikom jak najlepszych warunków do realizacji projektu.
Młodzież wspaniale spędziła czas, co do minuty wypełniony atrakcjami i ciekawymi zadaniami. Tego typu wymiany to doskonała okazja do zdobycia wielu cennych doświadczeń i nawiązania nowych znajomości.
Autor tekstu i zdjęć: Elżbieta Andraka – Podlaska WK, koordynator projektu