
Do Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Człuchowie trafiła grupa uchodźców z Ukrainy w liczbie 74 osób. Przybyli do nas z różnych miejsc objętych działaniami wojennymi, takich jak: Kijów, Odessa, Kaniów, Czerkasy, Ochtyrka, Fastiw, czy Makarów. Są to miejsca stałego ataku wojennego. Niepełne rodziny, przeważnie matki i dzieci, stanęły na polskiej ziemi nie znając naszej kultury, języka. Zostali brutalnie pozbawieni domów, szkół, oderwani od swoich rodzin, korzeni i świata, który znali i w którym żyli. Przedstawiona grupa jest bardzo różnorodna, ale łączy ich zagubienie, bezsilność i często bezradność.
W naszym Ośrodku otrzymali ciepły posiłek, bezpieczny dach nad głową, ale potrzebne też jest i inne wsparcie – psychologiczne, adaptacyjne i w związku z tym Zespół ds. programów międzynarodowych przy współudziale Komendy Głównej OHP napisał projekt. W ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży dnia 4 kwietnia br. ruszył projekt pt. „Przywróćmy poczucie bezpieczeństwa” adresowany do grupy młodzieży w wieku 15-25 lat i ich opiekunów, którzy w związku z rosyjską inwazją na ich kraj, uciekając z kraju, schronili się w naszym Ośrodku Szkolenia i Wychowania w Człuchowie.
Zaproponowane w projekcie wsparcie zostało zdiagnozowane podczas rozmowy, wywiadu osobistego z uczestnikami projektu. Grupa określiła obecne potrzeby. I tak ustalono, iż oprócz zapewnionych godnych warunków pobytu niezbędne jest:
- wsparcie psychologiczne,
- warsztaty językowe, które odbywać się będą podczas wszystkich zajęć,
- gry edukacyjne, gry integracyjne,
- zajęcia plastyczne i rękodzieła,
- rozgrywki sportowe,
- wyjścia kulturalno-sportowe do kina, na basen, czy do parku linowego,
- wspólne przygotowywanie posiłków.
Zaplanowane też są spotkania z policją, podczas których zostaną omówione zagadnienia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem.
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Autor tekstu: Alicja Otto / Marta Rychel
Autor zdjęcia: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży