
Hufiec Pracy w Koninie
Na tegoroczne ferie zimowe kadra Hufca Pracy w Koninie zadbała o zbilansowany plan zimowych aktywności. W ten sposób propozycje zajęć uwzględniały różnorodne preferencje uczestników hufca.
Było profilaktycznie – spotkania z policjantem, który poruszył temat bezpiecznych ferii – w świecie realnym i wirtualnym. Było sportowo – wyjście na kręgielnie czy bitwy na papierowe śnieżki. Było kreatywnie – zajęcia kulinarne, na których uczestnicy poznali innowacyjne podejście do ciasta francuskiego, jak i tajniki przygotowania tradycyjnego rosołu (eksperta w erze zimowych potknięć zdrowotnych) czy warsztaty tworzenia świec. Było intelektualnie – dzień z grami planszowymi. Było leniwie – projekcja filmu animowanego i popcorn. W każde zajęcia zaangażowały się również dzieci ze świetlicy środowiskowej, którym bardzo podobał się czas spędzony wspólnie ze starszymi koleżankami i kolegami. Dodatkowo na półmetku ferii odbyło się ważne, coroczne wydarzenie – mianowicie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, dla której młodzież konińskiego hufca uszyła na aukcje specjalne torby, serduszka i mikołaje. Przekazane zostały również grosze ze zbiórki.
Ferie dobiegły końca, pozostawiając miłe wspomnienia oraz dawkę pozytywnej energii pomocnej w przeżywaniu dalszych perypetii szkolnych.
Tekst: Marta Marcinkowska
Zdjecia: Bożena Nowaczewska
Hufiec Pracy w Poznaniu
Minione ferie zimowe młodzież z Hufca Pracy 15-45 w Poznaniu spędziła bardzo aktywnie i kreatywnie. Z zapałem zaangażowali się w wykonanie kartek z okazji Dnia Babci i Dziadka, aby uczcić niezwykły wkład seniorów w życie młodych ludzi, przekazywanie przez nich mądrości życiowej i doświadczeń minionego pokolenia. Kolejnego dnia odbyły się warsztaty origami, które były nie lada wyzwaniem. Składanie papieru rozwija nie tylko sprawność manualną, ale ma też wielki wpływ na rozwój i doskonalenie sprawności językowej, czynności słuchania, czytania, pisania; może znacząco wpływać na pamięć, koncentrację, koordynację wzrokowo - ruchową i przestrzenną.
Uczestnicy odbyli również wyprawę do Muzeum Narodowego w Poznaniu, gdzie podziwiali oryginalną i unikatową wystawę obrazów Jacka Malczewskiego w ujęciu Lecha Majewskiego. Niezwykłość tej wystawy polega na tym, iż obu artystów dzieli prawie stulecie. Lech Majewski przedstawił dzieła wybitnego malarza w formie audiowizualnej, co zwiększyło ich atrakcyjność dla młodego pokolenia.
Młodzież wybrała się także z wychowawcami na Wzgórze Przemysła, gdzie z zamkowej 43-metrowej wieży, mogła podziwiać piękną panoramę miasta Poznania. Przy okazji nastolatkowie zwiedzili Muzeum Sztuki Użytkowej. W 18 przestrzeniach na 4 kondygnacjach zaprezentowano ok. 2000 muzealiów - przedmiotów, pośród których od średniowiecza do współczesności żył człowiek, i które mu służyły w różnych okolicznościach. Było to bardzo pouczające doświadczenie.
Następnego dnia ferii uczestnicy wraz z wychowawcą wybrali się do kina na film w reżyserii Damiana Johna Harpera „Zmiennokształtni”, którego tematem przewodnim było życie zwykłego nastolatka skrywającego niesamowity sekret: należał on bowiem do zmiennokształtnych istot i potrafił przemienić się w dziką pumę. Chłopak, tak jak wszyscy mu podobni, musiał ukrywać swoją prawdziwą naturę i zmuszony był żyć pośród zwykłych ludzi. Film zaciekawił młodzież fabułą oraz zachwycił bogactwem efektów specjalnych.
Członkowie Rady Młodzieży wykonali gazetkę dotyczącą bezpieczeństwa w sieci i potencjalnych zagrożeń czyhających na młodych ludzi w związku z użytkowaniem Internetu. Druga część gazetki poświęcona została idei wolontariatu, który jest niezwykle istotną działalnością, nakierowaną na ludzi w potrzebie, rozwijającą wrażliwość, empatię i odpowiedzialność za drugiego człowieka czy też zwierzę.
W pozostałe dni zimowych wakacji młodzież brała udział w turnieju gier planszowych. Jak wiadomo, gry te uczą zasad współzawodnictwa – planszówki zobowiązują do przestrzegania określonych reguł oraz dają możliwość przygotowania się do tego, na czym polega zdrowa rywalizacja. Rozwijają logiczne myślenie – wspierają analizę i syntezę, uczą jak odczytywać fakty, zmuszają do myślenia i poszukiwania najlepszych rozwiązań.
Całość czasu spędzonego podczas ferii można podsumować kilkoma słowami: był to z pewnością aktywny, pouczający i kreatywny wypoczynek.
Tekst: Marta Włodarczyk
Zdjęcia: K. Sz.
Hufiec Pracy w Słupcy
W dniu 23 stycznia 2025 roku, z okazji Dnia Babci i Dziadka, odbyło się wyjątkowe spotkanie z seniorami z Domu Pomocy Społecznej w Zagórowie, z udziałem młodzieży Hufca Pracy. Wydarzenie miało na celu uczczenie tego szczególnego dnia oraz stworzenie okazji do wspólnego spędzenia czasu, budowania więzi między pokoleniami i okazania szacunku osobom starszym.
Kolejnym przedsięwzięciem Akcji Zima było tworzenie 24 stycznia łapaczy snów ze sznurków. Była to świetna aktywność, szczególnie w okresie ferii zimowych. Hufiec Pracy w Słupcy postanowił zorganizować dla młodzieży warsztaty z makramy, które angażują uczestników w pracę manualną, a także mają wartość symboliczna, jak np. przypomnienie o swoich marzeniach. Wspólne tworzenie takich przedmiotów to świetny sposób na integrację i współpracę. Można to także wykorzystać, jako element pracy w grupach, każdy mógłby pracować nad jednym łapaczem snów i wymieniać się kreatywnymi pomysłami.
27 stycznia młodzież spotkała się, aby wspólnie spędzić czas, tworząc bransoletki w zimowej atmosferze. Celem było nie tylko stworzenie kreatywnych ozdób, ale także integracja i spędzenie czasu w miłej atmosferze. Po krótkiej instrukcji dotyczącej technik wykonywania bransoletek, uczestnicy zabrali się do pracy. Wspólne tworzenie biżuterii sprzyjało integracji, ponieważ osoby dzieliły się pomysłami i technikami. Nie zabrakło także śmiechu i rozmów, co sprawiło, że czas minął w bardzo przyjemnej atmosferze.
Ostatnim zrealizowanym przedsięwzięciem w ramach Akcji Zima było budowanie „karmników dla ptaków”, które okazało się wielkim sukcesem. Uczestnicy hufca wykazali się zaangażowaniem i kreatywnością, a współpraca z pracodawcą umożliwiła sprawną realizację przedsięwzięcia. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się stworzyć kilkanaście karmników, które będą służyć ptakom w trudnym zimowym okresie. W przyszłości warto kontynuować takie akcje, angażując jeszcze szerszą grupę osób oraz rozszerzając zakres działań o inne formy pomocy zwierzętom w okresie zimowym.
Tekst i zdjęcia: Sylwia Matuszak
Hufiec Pracy w Turku
Ferie zimowe to dla młodzieży zasłużona przerwa od nauki, idealny moment na oderwanie się od codziennych obowiązków i spędzenie czasu wolnego z rodziną bądź znajomymi. W tym okresie Hufiec Pracy w Turku zorganizował dla uczestników liczne zajęcia kulturalno-oświatowe i sportowe.
W dniu 20.01.2025 roku odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których młodzież upiekła słodkie rogaliki. Obdarowano nimi Seniorów w dniu ich święta.
Młodzież uczestniczyła również w wycieczce do Muzeum w Turku. Była to doskonała okazja do zapoznania się z wystawą poświęconą ceramice bolesławieckiej, a także z wystawą dotyczącą życia i twórczości Józefa Mehoffera, wybitnego artysty, patrona muzeum.
Kolejnym atrakcyjnym przedsięwzięciem dla młodzieży okazały się warsztaty origami. To nie tylko kreatywny sposób na relaks, ale także doskonały sposób na rozwijanie zdolności manualnych, cierpliwości i koncentracji. Podczas tych zajęć uczestnicy nauczyli się tworzenia nie tylko prostych form, takich jak papierowe samoloty czy kwiaty, ale także bardziej skomplikowanych technik origami, np. modele ptaków.
Pod koniec ferii młodzież uczestniczyła w warsztatach fotograficznych i grach zawodoznawczych, współorganizowanych z pracownikami pionu rozwoju zawodowego.
Przez cały okres ferii zimowych uczniowie korzystali z takich form aktywności jak: rozgrywki w tenisa stołowego, warcaby, szachy i inne gry planszowe. Osoby potrzebujące pomocy w nauce skorzystały ze wsparcia wychowawców w ramach zajęć wyrównawczych.
Tekst i zdjęcia: Elżbieta Szczap, Ewa Jakubowska
Hufiec Pracy w Gostyniu
Młodzież z Hufca Pracy w Gostyniu czas ferii zimowych spędziła bardzo aktywnie. Jak zawsze kadra hufca postarała się, aby każdy znalazł coś dla siebie.
W programie atrakcji znalazły się takie przedsięwzięcia jak rozgrywki w tenisa stołowego, podczas których uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności gry. Podczas zajęć na lodowisku miejskim młodzież miło spędziła czas. Jedni przechwalali się umiejętnościami jazdy na łyżwach, a pozostali dopiero uczyli się jeździć.
Kolejnym przedsięwzięciem zorganizowanym w ramach akcji zima były rozgrywki w bilard. Dla uczestników, którzy lubią spędzić wolny czas w ciszy i skupieniu zorganizowano Dzień Puzzla. Układanie obrazów z puzzli ma pozytywny wpływ na nasz mózg. Zajęcie to rozwija koncentrację oraz logiczne myślenie.
W trakcie trwania ferii zimowych młodzież miała również okazję spotkać się z pośrednikiem pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery w Gostyniu. Podczas zajęć uczestnicy nauczyli się jak skutecznie szukać pracy.
Wychowawcy hufca postarali się, aby zorganizowane zajęcia były ciekawe i urozmaicone, tak, aby każdy uczestnik mógł skorzystać z oferty dopasowanej do swoich zainteresowań.
Tekst: Małgorzata Harendarz
Zdjęcia: Ewelina Witkowska, Karolina Kaczmarek
Hufiec Pracy w Ostrowie Wielkopolskim
Akcja zimowa dla dzieci i młodzieży to doskonała okazja, aby połączyć zabawę z nauką i rozwijaniem nowych umiejętności.
14 stycznia 2025 roku młodzież lokalna oraz uczestnicy OHP spędzili czas na zabawie przy konsoli Playstation 3, grając w starsze gry, z którymi na co dzień mogli nie mieć kontaktu. Oprócz rozrywki gry wideo mogą być także rozwijające z powodu ćwiczenia koordynacji ręka-oko, konieczności rozwiązywania zagadek (również logicznych) oraz przez poznawanie nowych światów i fabuł, które często nie ustępują tym z książek czy filmów. Odpowiednio użyte, mogą być również świetnym narzędziem w nauce języków obcych.
W dniu 20 stycznia kilkoro uczestników ostrowskiej jednostki wzięło udział w zajęciach strzeleckich. W takcie zajęć młodzież zapoznała się z zasadami bezpieczeństwa panującymi na strzelnicy oraz poznała techniki strzelania z pistoletu pneumatycznego, oraz karabinka sportowego. Dla części z nich nie był to pierwszy pobyt na strzelnicy, ponieważ w trakcie roku szkolnego również ćwiczą strzelanie w ramach koła strzeleckiego. Mimo to zawsze fajnie jest móc rywalizować z innymi, by sprawdzić swoje umiejętności.
W dniu 22 stycznia odbyły się zajęcia z gier i zabaw planszowych zorganizowane w świetlicy 15-4 Hufca Pracy dla uczestników Ochotniczego Hufca Pracy i młodzieży ze środowiska lokalnego. Z uwagi na różny wiek uczestników, przygotowane gry miały dostosowany stopień trudności. Wśród najpopularniejszych zabaw znalazły się m.in. gry scrabble, chińczyk, gry na skojarzenia ,warcaby, „Quiz o Polsce” oraz piłkarzyki, które wymagały od młodzieży dużej zręczności i zmysłu strategicznego. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Gry planszowe stanowią przyjemną rozrywkę, rozwijają umiejętność logicznego i strategicznego myślenia, są doskonałym sposobem na odstresowanie, poprawę koncentracji i okazją do aktywnego spędzania czasu oraz integracji w grupie.
W dniach 27 i 29 stycznia na sali wiejskiej w Biniewie odbyła się zimowa akcja dla dzieci i młodzieży zorganizowana przy współpracy z sołtysem, Radą Sołecką oraz Ochotniczą Strażą Pożarną miejscowości Biniew, której celem było połączenie zabawy, kreatywności oraz nauki ważnych umiejętności życiowych. Uczestnicy zimowych animacji brali udział w różnych zajęciach plastycznych, gdzie wykorzystano różnorodne materiały do tworzenia dekoracji, rysunków, obrazów i rękodzieła. Dużym powodzeniem cieszyło się malowanie farbami na folii stretchowej. Równocześnie odbywały się zabawy i gry ruchowe: budowa wierzy z klocków, bilard, piłkarzyki, tenis stołowy, które wprowadziły uczestników w radosny nastrój i zintegrowały grupę.
Jednym z najważniejszych elementów tej akcji było szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeprowadzili druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Karskach. Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, takimi jak wykonywanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, opatrywanie ran czy postępowanie w przypadku złamań. Instruktor zapewnił praktyczne ćwiczenia, dzięki którym dzieci i młodzież mogła zdobyć pewność siebie w sytuacjach kryzysowych, nauczyć się, jak reagować w nagłych wypadkach, udzielając pomocy przed przyjazdem służb ratunkowych.
31 stycznia, aktywna część uczestników spędziła czas na lodowisku miejskim, doskonaląc umiejętności jazdy na łyżwach. Zajęcia sprzyjały dbałości o zdrowie, kondycję fizyczną oraz rekreację.
Ferie były również okazją do wykazania się własną inwencją twórczą w dziedzinie fotografii. Przez całe dwa tygodnie, uczestnicy mieli możliwość przesyłania prac na konkurs fotograficzny pn. „Zimowe Ekspresje”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi młodzieży na piękno natury, zmieniających się pór roku i krajobrazów oraz zachęcenie do spędzania czasu z aparatem, na świeżym powietrzu. Laureatkami konkursu o zimowej fotografii zostały Oliwia Charecka i Patrycja Gruszka.
Kolejnym projektem fotograficznym, który zakończył się w ostatnią niedzielę ferii, był konkurs pn. „Selfik z WOŚP”, który został zorganizowany z inicjatywy Rady Młodzieży ostrowskiego Hufca Pracy. Konkurs miał na celu promowanie „grania z orkiestrą” oraz zachęcanie do wsparcia fundacji Jurka Owsiaka, a tym samym wszystkich małych pacjentów wymagających pomocy medycznej na oddziałach onkologii i hematologii dziecięcej, bo takie jest przeznaczenie środków zebranych podczas 33 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Laureatką tych eliminacji została Wiktoria Styrcz.
Dzięki akcji zima uczestnicy nie tylko spędzili aktywnie czas, rozwijając swoje umiejętności artystyczne, ale również zdobyli praktyczną wiedzę, która może okazać się nieoceniona w przyszłości.
Tekst: Jolanta Płócienniczak
Zdjęcia: Krzysztof Dycfeld, Monika Szymanek, Dobrochna Wesołowska, Wiktoria Styrcz
Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Poznaniu
Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Poznaniu podczas ferii zaproponowało uczestnikom wartościowy program wspierający ich rozwój zawodowy. Młodzież miała możliwość skorzystania z konsultacji z doradcą zawodowym oraz specjalistą ds. rozwoju zawodowego, co stanowiło doskonałą okazję do poznania aktualnych trendów na rynku pracy oraz zdobycia cennych wskazówek dotyczących planowania kariery.
Podczas spotkań eksperci pomagali uczestnikom odkrywać ich mocne strony, analizować ścieżki kariery oraz dobierać odpowiednie kursy i szkolenia, które mogą zwiększyć ich szanse na rynku pracy. Rozmowy obejmowały także tematykę poszukiwania zatrudnienia, dostosowania swoich umiejętności do potrzeb pracodawców oraz świadomego budowania kariery zawodowej.
Dzięki temu programowi uczestnicy ferii mogli nie tylko aktywnie spędzić czas, ale także zyskać cenną wiedzę i motywację do dalszego rozwoju, co z pewnością pomoże im w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących przyszłości zawodowej.
Tekst i zdjęcia: Agata Balcerzak
Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Próchnowie
W drugim tygodniu ferii kadra Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Próchnowie zorganizowała zajęcia dla swoich uczestników oraz dzieci i młodzieży ze środowiska lokalnego.
Wychowawcy ośrodka postanowili odwiedzić dzieci z Przedszkola Samorządowego w Margoninie filia w Próchnowie. Przedszkolaki mogły posłuchać opowieści o przygodach Felka, okazały się one pilnymi i bardzo aktywnymi słuchaczami. Na koniec w nagrodę za zaangażowanie dzieci otrzymały słodki upominek.
Wśród szerokiej oferty programowej, w skład której wchodziły zajęcia kulturalno- oświatowe oraz sportowo-rekreacyjne młodzież mogła wykazać swoje zdolności logicznego myślenia oraz aktywności fizycznej. Zajęcia sportowo-rekreacyjne przyczyniły się do czynnego spędzenia czasu, a rywalizacja sportowa utrzymana w duchu fair play dała dużo radości. Dla zapalonych kinomanów zorganizowano kino zimowe z atrakcyjnym repertuarem oraz smacznymi przekąskami.
Ferie z OHP były miłą formą spędzenia wspólnie przez młodzież czasu wolnego, niestety to, co dobre szybko się kończy i od poniedziałku wrócą do codziennych zajęć.
Tekst i zdjęcia: Ilona Żuchowska, Janina Trybulska, Piotr Mistecki
Hufiec Pracy w Śremie
Wychowawcy hufca przygotowali różnorodne warsztaty oraz zajęcia integracyjne dla dzieci z gminy Śrem, uczestników OHP oraz pensjonariuszy Środowiskowego Domu Samopomocy w Śremie.
W ramach warsztatów plastycznych uczestnicy mieli okazję stworzyć piękne, własnoręcznie wykonane kartki walentynkowe – pełne kolorów i miłych życzeń. Miłośnicy gotowania wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których nauczyli się piec pyszne gofry, ciesząc się wspólnym gotowaniem i degustacją.
Szczególnym wydarzeniem były warsztaty walentynkowe dla osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy mogli wykonać kartki walentynkowe oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce, co sprawiło im mnóstwo radości.
Nie zabrakło również rozgrywek dla fanów gier – przez całe ferie można było spędzać czas przy grach planszowych oraz spróbować swoich sił w szachach.
Tego typu inicjatywy to doskonała forma spędzania czasu oraz wspaniała integracja z innymi osobami. Tegoroczne ferie w Śremskim Hufcu upłynęły w radosnej atmosferze pełnej kreatywności i dobrej zabawy! Bez wątpienia był to mile spędzony czas.
Tekst: Marta Konieczna
Zdjęcia: Daria Małecka, Małgorzata Kleczewska
Hufiec Pracy we Wrześni
Pierwszy tydzień ferii w Hufcu Pracy to czas pełen energii, radości i twórczych aktywności. Młodzież miała okazję uczestniczyć w różnorodnych zajęciach, które nie tylko bawiły, ale także rozwijały umiejętności i integrowały uczestników.
W programie znalazły się gry planszowe, które okazały się strzałem w dziesiątkę. Scrabble rozwija zdolności językowe, a także kreatywność w tworzeniu słów. Dooble z kolei to świetny sposób na poprawę spostrzegawczości i refleksu. Quiz o świecie dostarczył nie tylko dobrej zabawy, ale również poszerzył wiedzę uczestników na temat różnych kultur i geografii. Każda z gier wniosła coś wartościowego do wspólnego czasu spędzonego w hufcu.
Oprócz gier młodzież mogła spróbować swoich sił w siatkówce, co sprzyjało budowaniu zespołowego ducha i zdrowej rywalizacji. Zajęcia taneczne przyciągnęły wiele entuzjastek rytmów i ruchu – wspólne tańczenie i ćwiczenie układów choreograficznych to doskonała okazja do wyrażenia siebie oraz przygotowania się na przyszłe występy.
Czas wolny w hufcu to również moment na integrację. Atmosfera była pełna pozytywnej energii. Akcja Zima jest dobrym czasem na tworzenie wspomnień.
Drugi tydzień ferii zimowych w Hufcu Pracy okazał się czasem pełnym aktywności fizycznych, twórczych warsztatów oraz wsparcia edukacyjnego. Młodzież miała okazję spędzić czas w sposób, który łączył rozrywkę z rozwojem osobistym, a także wzbogacił ich doświadczenia o nowe umiejętności i pasje.
Pierwszą atrakcją ferii było wspólne wyjście na lodowisko, które dostarczyło uczestnikom mnóstwa emocji. Młodzież, pod czujnym okiem wychowawców, miała okazję doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Zajęcia na świeżym powietrzu nie tylko poprawiły kondycję fizyczną, ale również zintegrowały grupę, dając przestrzeń do wspólnej zabawy i rywalizacji.
Dodatkowo, w salach sportowych Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni odbywały się zorganizowane zajęcia sportowe, takie jak tenis stołowy i hokej. Te aktywności pozwoliły młodym uczestnikom rozwijać swoje zdolności sportowe, ucząc współpracy i zdrowej rywalizacji.
Ciekawym punktem drugiego tygodnia ferii były warsztaty plastyczne, które odbyły się pod hasłem „Bo we mnie drzemie artystyczna dusza”. Młodzież miała okazję rozwijać swoje zdolności manualne, a także wyrażać siebie poprzez sztukę. Zajęcia obejmowały różnorodne techniki plastyczne, takie jak malowanie, rysowanie, czy tworzenie prac przestrzennych. Uczestnicy wykazali się ogromną kreatywnością, a efekty ich pracy były naprawdę imponujące.
W trakcie zimowej przerwy szkolnej młodzież w Hufcu Pracy wykorzystywała swój czas na naukę. Uczestnicy mogli skorzystać z dodatkowej pomocy w nauce, zwłaszcza z przedmiotów, które sprawiały im trudność. Dzięki indywidualnym i grupowym konsultacjom z wychowawcami młodzież mogła skuteczniej przyswajać wiedzę, co z pewnością pomoże im w przyszłych szkolnych wyzwaniach.
Drugi tydzień ferii zimowych w Hufcu Pracy to czas, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników. Połączenie sportu, sztuki i edukacji stworzyło wyjątkową atmosferę, która sprzyjała zarówno relaksowi, jak i rozwojowi osobistemu.
Tekst: Martyna Pietryga
Zdjęcia: Martyna Pietryga, Paulina Stawska, Dariusz Bibel
Hufiec Pracy w Wolsztynie
Dobiega końca długo wyczekiwany czas ferii zimowych, podczas których uczestnicy mogli zaczerpnąć chwili wytchnienia, odpocząć, odespać, ale też spotkać się z przyjaciółmi, spędzić czas w miły, aktywny i twórczy sposób.
Aby urozmaicić młodzieży chwile przerwy od nauki, kadra wolsztyńskiego hufca zorganizowała dla nich szereg atrakcyjnych zajęć.
Pierwszą okazją do spotkania był seans filmowy. Uczestnicy wybrali film „Boisko bezdomnych”. Oczywiście, jak przystało na fanów kina, podczas seansu nie zabrakło przekąski w formie popcornu. Po projekcji przyszedł czas na dyskusje, przyjrzenie się bliżej zagadnieniu bezdomności, refleksję oraz dzielenie się własnymi przemyśleniami i spostrzeżeniami.
Następną przyjemnością był mini turniej gier planszowych, który okazał się być doskonałą okazją do integracji, zabawy, ale też pokonania swojego wstydu i nieśmiałości. Rozgrywkom towarzyszyło wiele radości i śmiechu, a uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością
i otwartością na wspólną zabawę.
29 stycznia 2025 roku przypada Międzynarodowy Dzień Puzzli – nie mogło ich więc zabraknąć w wolsztyńskim hufcu. Najstarsi mogli przypomnieć sobie jak relaksujące i przyjemne jest układanie obrazów, pobudzić swoją koncentrację i zdolność logicznego myślenia, a jednocześnie odrobinę się odstresować i wyciszyć.
Kolejną inicjatywą były zajęcia kreatywno-artystyczne, podczas których uczestnicy zaprosili do hufca wiosnę – wykonali przepiękne, kolorowe kwiaty z papieru i smakołyków, a także własnoręcznie przygotowali pudełka ze słodką niespodzianką w środku. Zajęciom oprócz artystycznych prac manualnych towarzyszyły rozmowy, a czas umilała ulubiona muzyka wychowanków.
Kadra hufca ma nadzieję, że zaproponowane przedsięwzięcia były radością i przyjemnością dla zaangażowanych uczestników, okazją do lepszego poznania się, integracji i nieco bardziej aktywnego wypoczynku. Uczestnikom życzą wiele sił, energii i wytrwałości na prace i naukę, czekające ich w nadchodzącym semestrze.
Tekst: Magdalena Łabrzycka-Janusz
Zdjęcia: Marta Szymańska, Magdalena Łabrzycka-Janusz
Hufiec Pracy w Lesznie
Jak co roku kadra Hufca Pracy w Lesznie zorganizowała w ramach Akcji ZIMA 2025 szereg imprez kulturalno-edukacyjno-sportowych mających na celu integrację dzieci i młodzieży, jak również rozwijanie ich zainteresowań i aktywności sportowej.
Z jednych przedsięwzięć było wyjście z młodzieżą hufca i dziećmi ze środowiska lokalnego na leszczyńskie lodowisko. Młodzież i dzieci doskonaliły swoje umiejętności jazdy na łyżwach pod czujnym okiem wychowawców. Pobyt na lodowisku przyniósł wszystkim wiele radości i uśmiechu.
23 stycznia 2025 roku Hufiec Pracy zorganizował rozgrywki w gry planszowe dla uczestników. Młodzież chętnie wzięła udział w tym przedsięwzięciu.
Kolejnym przedsięwzięciem w ramach Akcji ZIMA 2025 było wyjście uczestników hufca oraz młodzieży ze środowiska lokalnego do kina w Lesznie. Młodzież obejrzała film pt. „Piep*zyć Mickiewicza 2”, który przedstawia dalsze losy zbuntowanych uczniów z klasy III B i ich wychowawcy Jana Sienkiewicza. Druga część filmu opowiada o miłości, kłopotach i szkolnych dramatach uczniów. Tu poznajemy także nowego bohatera Korka. Chłopiec w spektrum autyzmu, fanatyk kolei, szczególnie uzdolniony matematycznie. Dołącza on do paczki przyjaciół Dantego – głównego bohatera.
Film cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży. Celem wyjścia do kina było nie tylko kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, ale także dobra zabawa i miłe spędzenie czasu wolnego.
Okres ferii zimowych to również dobry czas na planowanie swojej przyszłości. Leszczyński Hufiec Pracy wraz z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Lesznie zorganizował zajęcia z pośrednikiem pracy Panią Bogumiłą Płóciniczak. Podczas spotkania młodzi ludzie mogli uzyskać informacje na temat bogatej oferty edukacyjno-zawodowej oraz wziąć udziału w warsztatach praktycznych, przybliżających zasady nauki zawodu w ramach Ochotniczych Hufców Pracy.
W czasie spotkania prowadzonego przez pośrednika pracy przedstawione zostały możliwości rozwoju zawodowego w różnych branżach, w których uczestnicy odbywają przygotowanie zawodowe. Udzielano również praktycznych porad dotyczących efektywnego poszukiwania pracy krótkoterminowej, jak i stałej oraz zasady podejmowania zatrudnienia w ramach gwarancji zatrudnienia pozyskiwanych dla absolwentów OHP. Dodatkowo uczestnicy mogli się dowiedzieć o formalnościach związanych z wyjazdem i podjęciem pracy poza granicami Polski w ramach sieci EURES.
Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali materiały informacyjne oraz ulotki promujące usługi świadczone przez Ochotnicze Hufce Pracy.
Tekst: Ewa Moryson, Bogumiła Płóciniczak, Anna Giera
Zdjęcia: Mirosława Hojan, Paweł Maćkowiak
Hufiec Pracy w Krotoszynie
Uczestnicy krotoszyńskiego hufca zostali zaproszeni do skorzystania z oferty przygotowanej na czas trwania tegorocznych ferii zimowych, które w województwie wielkopolskim przypadły od 20 do 31 stycznia.
Inicjatywy zostały zaplanowane na pierwszy i drugi tydzień ferii, tak aby każdy mógł skorzystać w dogodnym dla siebie czasie. Niestety dla uczniów szkół branżowych jest to także czas odbywania praktyk zawodowych, więc oferta została przygotowana również z możliwością zdalnego udziału.
Wszyscy chętni mogli wykazać się swoimi talentami, umiejętnościami oraz sprawnością fizyczną podczas licznych zajęć rekreacyjno – sportowych oraz zajęć plastycznych, a także w konkursach multimedialnym, fotograficznym i plastycznym. Najwięcej osób spróbowało swoich sił w konkursie fotograficznym „Zima w Obiektywie”, nadesłano mnóstwo, pięknych zdjęć zimowych kadrów przedstawiających naturę oraz uczestników w zimowych sceneriach. Najlepsze pracy zostały przedstawione na gazetce, którą na zajęciach świetlicowych przygotowały uczestniczki Monika, Ania i Patrycja.
W kolejnym konkursie „Sporty zimowe” młodzież mogła wykazać się swoimi umiejętnościami informatycznymi. Nadesłano kilka prezentacji, w których możemy zapoznać z się dyscyplinami zimowych sportów. Również w ramach „Akcji Zima 2025” młodzież przygotowała na konkurs kartki dla Babć i Dziadków, gdyż ich święto zbiegło się z początkiem ferii. Konkursowe laurki w różnorodnych formatach, kolorach i technikach zostały podarowane babciom i dziadkom.
Największą atrakcją dla uczestników była wycieczka do Centrum Sportu i Rekreacji „WODNIK” w Krotoszynie. Wraz z wychowawcami młodzież świetnie bawiła się w sportowej atmosferze na kręgielni oraz na lodowisku, a całość wycieczki zakończono przy smacznej pizzy i gorącym kakao.
Tegoroczna oferta jednostki na ferie zimowe sprawiła, że młodzi uczestnicy otrzymali atrakcyjną ofertę na spędzenie czasu wolnego.
Tekst: Sylwia Witkowska
Zdjęcia: Sylwia Witkowska, Daniel Kulawski
Hufiec Pracy w Ostrzeszowie
W tym roku Wielkopolska wraz z kilkoma innymi województwami jako pierwsza rozpoczęła zimową przerwę od nauki. Jak co roku w ramach Akcji Zima, 15-5 Hufiec Pracy planuje i organizuje dla uczestników oraz innych chętnych różne spotkania, gry i zabawy.
W pierwszym tygodniu ferii było to między innymi spotkanie z absolwentami. 21 stycznia 2025 roku ostrzeszowski Hufiec Pracy odwiedziła absolwentka – Nadia. Dziewczyna bardzo miło wspominała czas pobytu w jednostce. Opowiadała o tym, co aktualnie się u niej dzieje, a także o tym, jakie ma plany na przyszłość. Kadra Hufca cieszy się, że absolwenci lubią wracać i dzielić się swoimi wrażeniami i doświadczeniami.
Kolejną aktywnością zorganizowaną przez jednostkę było wyjście na kręgle. Działanie miało na celu aktywne spędzenie wolnego czasu oraz wzajemną integrację. Wyjście na kręgle zorganizowane zostało 24 stycznia 2025 roku. Uczestnicy do wspólnej zabawy zaprosili seniorów. Wszyscy świetnie się bawili, a czas spędzony w kręgielni upłynął bardzo szybko.
W drugim tygodniu ferii Hufiec Pracy w Ostrzeszowie zorganizował dla uczestników i chętnych trzy formy aktywnego i ciekawego spędzenia wolnego czasu.
Pierwszą formą było spotkanie z absolwentami. Tym razem hufiec odwiedziła Magda i Zosia, które niedawno ukończyły przygodę w OHP. Dziewczyny opowiedziały trochę
o swoim życiu, o pracy, jaką znalazły, Magda w zawodzie, którym się kształciła. Z absolwentkami poruszony też został temat ich planów na przyszłość, jednak na ten moment Magda i Zosia nie wiedzą jeszcze, co konkretnie chciałyby robić w późniejszym czasie.
Kolejną atrakcją przygotowaną przez ostrzeszowską jednostkę była gra w tenisa stołowego. Ta aktywność cieszyła się dużym zainteresowaniem. Widać, że młodzież mimo wszystko lubi ruch, gry zespołowe oraz rywalizację. Tenis stołowy dostarcza tego wszystkiego, a także pozwala aktywnie spędzić czas wolny.
Ostatnią propozycją tegorocznej Akcji Zima w Ostrzeszowie była gra w badmintona. Młodzież ostrzeszowskiej jednostki bardzo lubi różnego rodzaju zawody sportowe, gry oraz zabawy. Gra w badmintona okazała się strzałem w dziesiątkę i tak jak tenis stołowy cieszyła się sporym zainteresowaniem. Tegoroczna Akcja Zima bardzo podobała się młodzieży i pokazała, że można ciekawie i aktywnie spędzić czas wolny bez telewizji czy smartfona.
Tekst i zdjęcia: Katarzyna Wróbel
Hufiec Pracy w Kaliszu
Tydzień ferii zimowych już za nami, dlatego w ramach Akcji Zima zorganizowanej przez kaliski Hufiec Pracy, młodzież miała okazję uczestniczyć w szeregu wydarzeń mających na celu rozwój zawodowy, integrację międzypokoleniową oraz aktywizację w okresie zimowym.
Jednym z przedsięwzięć była organizacja spotkania ze Specjalistą do Spraw Rozwoju Zawodowego Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży. Na spotkaniu uczestnicy zostali zapoznani z dostępnymi kursami zawodowymi. Ponadto odbyło się spotkanie z Doradcą Zawodowym. Został przedstawiony temat „godzenie ról zawodowych i rodzinnych” między innymi dyskusja dotycząca stereotypów wpływających na funkcjonowanie kobiet i mężczyzn w społeczeństwie oraz macierz Eisenhowera.
Kolejnym ważnym punktem Akcji Zima był Dzień Babci i Dzień Dziadka. W ramach tego młodzież z Hufca Pracy wzięła udział w wyjątkowym przedsięwzięciu – wyjściu na Cmentarz Miejski w Kaliszu, gdzie posprzątano groby i złożono hołd zmarłym dziadkom. Dodatkowo uczestnicy pomogli w zrobieniu zakupów dla jednej z babć, co miało na celu wsparcie osób starszych i wzmocnienie więzi międzypokoleniowej.
W czasie ferii odbywały się również różnorodne gry i zabawy świetlicowe, które miały na celu integrację młodzieży, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej oraz zapewnienie aktywnego i kreatywnego spędzania czasu w okresie zimowym.
Akcja Zima w kaliskim Hufcu Pracy była okazją do wzbogacenia doświadczeń młodzieży, wsparcia osób starszych, a także do rozwijania umiejętności zawodowych i społecznych. Na kolejny tydzień ferii zimowych zaplanowano również różnego rodzaju przedsięwzięcia.
W drugim tygodniu ferii młodzież wzięła udział w prelekcji z funkcjonariuszkami Policji w Kaliszu, podczas którego rozmawiano na temat skutków eksperymentowania ze środkami odurzającymi. Uczestnicy kończący w tym roku naukę mogli skorzystać z konsultacji z wychowawcami dotyczącymi egzaminów zawodowych.
Kolejnym przedsięwzięciem było wyjście do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Kaliszu. Młodzież zaniosła zebraną wcześniej karmę, zabawki i koce oraz poznała psy i koty, które można adoptować. Dowiedziała się również, na czym polega wolontariat w schronisku. Ostatnim działaniem kończącym ferie było spotkanie z doradcą zawodowym z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Kaliszu, które miało na celu przedstawić uczestnikom, z jakimi wyzwaniami zawodowymi mogą się zmierzyć na swojej ścieżce rozwojowej, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, czy jak dopasować się do aktualnego rynku pracy.
Podsumowując, ferie zimowe w Hufcu Pracy były czasem pełnym wrażeń, które pozwoliły młodzieży nie tylko odpocząć, ale i poszerzyć swoją wiedzę. Dzięki różnorodnym zajęciom uczestnicy mieli okazję do aktywnego wypoczynku oraz integracji z rówieśnikami.
Tekst: Daria Kobza, Justyna Michalak
Zdjęcia: Justyna Michalak, Kinga Dąbrowska
Hufiec Pracy w Kościanie
Tydzień zimowego odpoczynku od nauki i praktyki dobiega końca. Młodzież ma czas na wytchnienie i czas, aby wykorzystać go na realizowanie swoich życiowych potrzeb w różnych strefach życiowych.
Kadra hufca podczas spotkań w grupach wychowawczych przedstawiła młodzieży harmonogram zajęć, zaplanowanych na ferie zachęcając do udziału w tych przedsięwzięciach.
Ferie rozpoczęły się od zajęć na sali sportowej. Uczestnicy mile spędzili czas, grając w siatkówkę czy znaną z dzieciństwa grę „dwa ognie”. Rywalizowali w mini torze sprawnościowym.
Kolejny dzień zaplanowano w świetlicy hufca, gdzie młodzież rozegrała turniej w tenisa stołowego, piłkarzyki. Młodzież chętnie zasiadła do gry w szachy i warcaby.
Na zakończenie tygodnia uczestnicy czas spędzili na miejskim lodowisku. Chociaż zimowa aura nie dopisała, to było miło i wesoło. Wszyscy zapomnieli o obowiązku nauki i pracy. Kolejny tydzień ferii przed nimi. Uczestnicy spędzą go według zaplanowanego harmonogramu. Kadra hufca liczy, że pogoda dopisze i będzie dużo ruchu na świeżym powietrzu.
Tekst: Beata Rau
Zdjęcia: Ilona Zaczyk