
W dniu 15 kwietnia 2025 roku w siedzibie Hufca Pracy w Lesznie w ramach realizowanego programu edukacyjnego „Czas wolny młodzieży – to czas na badania profilaktyczne” odbyło się szkolenie z zakresu badań profilaktycznych wśród młodych ludzi.
Organizatorem szkolenia była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lesznie.
Program szkolenia obejmował trzy zagadnienia:
- Profilaktyka raka piersi, czyli „Co kryją twoje piersi?”
- Profilaktyka raka szyjki macicy
- Znamię! Znam je?
W pierwszej części szkolenia „Co kryją Twoje piersi ?” omówione zostały takie zagadnienia jak:
- czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy oraz szeroko rozumiana profilaktyka nowotworu piersi,
- epidemiologia występowania nowotworu w Polsce i województwie wielkopolskim,
- patogeneza, czynniki ryzyka oraz objawy chorobowe w przebiegu raka piersi.
Uczestniczki spotkania miały okazje skorzystać z przeprowadzonego instruktażu samobadania piersi. Rak piersi u kobiet nadal jest najczęstszym nowotworem w Polsce. Zachorowalność sięga 25000 rocznie. W Wielkopolsce notuje się około 10% wszystkich zachorowań. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.
Kolejnym tematem szkolenia było omówienie zagadnień związanych z „Profilaktyką raka szyjki macicy”. Głównym celem szkolenia było uświadomienie zagrożenia zachorowania na raka szyjki macicy i inne choroby wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, a także zachęcenie do podjęcia odpowiedzialności wśród młodych kobiet za swoje zdrowie poprzez regularne wykonywanie badań cytologicznych.
Podczas szkolenia omówiona została profilaktyka na temat „Znamię! Znam je?”. Program realizowany jest przez Fundację „Gwiazda Nadziei” w partnerstwie z Wojewódzkimi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi pod honorowym patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego „Znamię! Znaj je?”, czyli co musisz wiedzieć o czerniaku skóry.
W tej części szkolenia przekazano wiedzę na temat czynników ryzyka zachorowania na czerniaka, uświadomienie zagrożeń i zasad profilaktyki oraz uświadomienie młodym ludziom wartości odpowiednich zachowań.
Uczestnicy hufca mieli okazje poszerzenia swojej wiedzy poprzez prezentację multimedialną, film edukacyjny dotyczący samoobserwacji skóry oraz wykładu na temat czerniaka – epidemiologii i profilaktyki.
Wszystkie poruszane zagadnienia miały na celu przeprowadzenie edukacji prozdrowotnej, która przyczyniać się ma do podniesienia poziomu wiedzy, dzięki której kolejne pokolenia kobiet i mężczyzn podejmą odpowiednie działania i wykonają badania profilaktyczne.
Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w szkoleniu. Podczas spotkania uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne.
Tekst: Ewa Moryson, Anna Giera, Mirosława Hojan
Zdjęcia: Paweł Maćkowiak