
W dniu 17 kwietnia 2025 roku w siedzibie Hufca Pracy w Lesznie, w ramach realizowanego programu autorskiego „Bezpieczeństwo na drodze”, odbyło się spotkanie uczestników Hufca Pracy w Lesznie z przedstawicielem Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.
Spotkanie miało charakter podsumowujący cykl zajęć, które zaznajamiały młodzież w tematyce prawa ruchu drogowego. Ich celem było przede wszystkim podnoszenie poziomu bezpieczeństwa młodzieży uczestniczącej w ruchu drogowym poprzez rozwijanie świadomości dotyczącej niebezpieczeństw drogowych i kształtowanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego.
Tematyka podsumowującego spotkania opierała się w większości na praktycznych sytuacjach drogowych z udziałem młodzieży: na rowerze, hulajnodze oraz na przejściu dla pieszych i poza nim. Omówiono między innymi: prawa i obowiązki pieszego i rowerzysty; urządzenia transportu osobistego, takie jak: rower i hulajnoga, jak i gdzie jeździć; zachowania kierowców i pieszych na drodze oraz „rozpraszacze uwagi”, czyli smartfony i inne urządzenia mobilne.
Przedstawiciel Policji przedstawił również zagrożenia związane z zażywaniem substancji niedozwolonych: narkotyków i alkoholu oraz konsekwencji ich użycia przez użytkownika ruchu drogowego. Nie zabrakło również kwestii związanych z odpowiedzialnością karną związaną z kierowaniem bez uprawnień. Policjant wspomniał o wspólnej odpowiedzialności na drodze, jaką jest „korytarz życia”, przedstawił jego zasady i jakie ma on znaczenie dla ratowania życia.
Jednym z najbardziej interesujących tematów były tak zwane: „rozpraszacze uwagi”, czyli smartfony i inne urządzenia mobilne w dłoni oraz urządzenia transportu osobistego, i hulajnogi. Tu młodzież stawiała wiele pytań, na które otrzymała konkretne odpowiedzi podparte kodeksem ruchu drogowego, co w efekcie uświadamiało młodzież o zagrożeniach wynikających z korzystania z telefonów komórkowych w czasie jazdy rowerem, hulajnogą lub jako pieszy, zwłaszcza na jezdni czy na przejściu dla pieszych.
Wszystkie poruszane zagadnienia miały na celu zapoznanie młodzieży z obowiązującym prawem ruchu drogowego i wskazanie pozytywnych wzorców, zwiększenie świadomości o konsekwencjach ich nieprzestrzegania, a także zachęcenie do zdrowego, aktywnego i bezpiecznego wykorzystania czasu wolnego poprzez rower, hulajnogę, rolki i inne urządzenia transportu osobistego.
Uczestnicy mieli okazje poszerzenia swojej wiedzy poprzez prezentację multimedialną i przykładowe sytuacje drogowe z udziałem pieszych, rowerzystów i użytkowników hulajnóg. Młodzież bardzo aktywnie uczestniczyła w spotkaniu.
Tekst i zdjęcie: Paweł Maćkowiak