Misją Ochotniczych Hufców Pracy jest wychowanie i kształcenie młodzieży, której start życiowy utrudniają bariery i zagrożenia współczesnej rzeczywistości społecznej. Zdobycie wykształcenia na zasadzie uczestnictwa w OHP jest jedną z dróg uzyskiwania wiedzy ogólnej i przygotowania zawodowego w ramach polskiego systemu oświaty.
Oferta kierowana jest do młodzieży wieku 15-18 lat, która ze względu na swoją sytuację życiową chce realizować obowiązek szkolny łącząc naukę z pracą zarobkową. Uczestnik OHP uzupełnia wykształcenie ogólne w zakresie gimnazjum z jednoczesnym przyuczeniem do wykonywania określonej pracy lub zdobywa kwalifikacje zawodowe na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej. Kształcenie ogólne realizowane jest w szkołach publicznych. Praktyczne przygotowanie zawodowe odbywa się u pracodawców zewnętrznych lub we własnych warsztatach działających na terenie jednostek organizacyjnych OHP. Nauka zawodu trwa 3 lata. Przygotowanie do wykonywania określonej pracy trwa nie dłużej niż 22 miesiące i kończy się egzaminem wewnętrznym. Absolwent OHP otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły, a po zdaniu egzaminu z przygotowania zawodowego – tytuł zawodowy lub zaświadczenie o ukończeniu przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Uczestnik po ukończeniu szkoły branżowej może dalej kontynuować naukę np. w szkołach średnich. Kształcenie i egzaminy są bezpłatne.
Uczestnik OHP otrzymuje wsparcie zarówno w realizacji obowiązku szkolnego, jak też praktyk zawodowych. Formy i metody pracy wychowawczej są zróżnicowane w zależności od potrzeb uczestników z uwzględnieniem indywidualizacji procesu wychowania oraz kształcenia ogólnego i zawodowego.
Lubuska WK OHP oferuje:
- zdobycie wykształcenia ogólnego i przygotowania zawodowego poprzez naukę w Szkole Podstawowej z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy oraz w Szkole Podstawowej dla Dorosłych;
- zdobycie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych poprzez naukę w Szkole Branżowej I stopnia;
- młodzieży zamiejscowej oferujemy możliwość zamieszkania w internatach (bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie) w Ośrodku Szkolenia i Wychowania w: Zielonej Górze, Międzyrzeczu, Strzelcach Krajeńskich, Wiechlicach oraz w Nowej Soli;
- przygotowanie zawodowe w formie zatrudnienia na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego;
- wynagrodzenie za pracę wraz z pochodnymi.
Jednostki Lubuskiej Wojewódzkiej Komendy OHP:
- Hufce Pracy (bez zakwaterowania) - w Gorzowie Wielkopolskim, Świebodzinie, Żarach, Lubsku, Wschowie i Krośnie Odrzańskim.
- Ośrodki Szkolenia i Wychowania - w Międzyrzeczu, Strzelcach Krajeńskich, Zielonej Górze, Wiechlicach oraz Nowej Soli.
-
Centra Edukacji i Pracy Młodzieży - w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim, w tym:
- Młodzieżowe Biura Pracy - w Zielonej Górze i w Gorzowie Wielkopolskim.
- Mobilne Centra Informacji Zawodowej - w Zielonej Górze i w Gorzowie Wielkopolskim.
- Młodzieżowe Centra Kariery w Międzyrzeczu, Świebodzinie, Żarach, Strzelcach Krajeńskich i w Wiechlicach.