
Pomimo wczesnych porannych godzin podekscytowani wyjazdem uczestnicy projektu ERASMUS+ zebrali się na lotnisku w Gdańsku, by wyruszyć na Maltę. Dla wielu młodych ludzi, uczestników 11-3 Hufca Pracy w Pruszczu Gdańskim, uczniów i absolwentów Zespołu Szkół Ogrodniczych i Ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim, był to pierwszy lot samolotem, a udział w Wymianie Młodzieży pierwszą okazją do pobytu poza granicami Polski.
Malta, położona w sercu Morza Śródziemnego okazała się idealnym miejscem na wyjazd dla młodzieży - piękne plaże, różnorodna roślinność, niezwykle bogata historia i zachowane w świetnym stanie zabytki. Młodzież wraz z opiekunami zwiedzanie rozpoczęła od Hagar Qim Temples – megalityczne świątynie datowane na IV i III tysiąclecie p.n.e., które na wszystkich wywarły ogromne wrażenie. Kolejną atrakcją Malty, do której wybrali się uczestnicy była wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Valletta. Zwiedzanie rozpoczęto od Bramy Miasta i Fontanny Triton. Chodząc po uliczkach stolicy Malty opartych na planie hippodamejskim młodzież miała możliwość zobaczyć jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na całym świecie. Kolejną atrakcją umożliwiającą poznanie maltańskiego stylu życia była wizyta w miejscowości Msida. Imponująca architektura, siedziba Uniwersytety Maltańskiego, malowniczy port i niezapomniane widoki na Morze Śródziemne zachwyciły uczestników wyjazdu.
Uczestników czeka jeszcze wiele pięknych dni na Malcie, a udział w projekcie pozwala im poznać aktualne wyzwania dla środowiska i zrównoważonego rozwoju, a także wzmacnia umiejętności społeczne i międzynarodowe.
Autor tekstu: Izabela Kowalska
Autor zdjęć: Uczestnicy wymiany