
30 maja 2022 roku dwunastu uczestników 11-3 Hufca Pacy w Pruszczu Gdańskim wraz z opiekunami – Komendant HP Magdaleną Rymsza i wychowawcą Izabelą Kowalską wyruszyło z dworca PKP na długo wyczekiwaną wymianę polsko-niemiecką do Frankfurtu nad Odrą. Celem projektu była niemiecko-polska międzykulturowa wymiana młodzieży zrealizowana w ramach współpracy Polsko-Niemieckiej, a także poszerzenie współpracy, poznanie naszych zachodnich sąsiadów oraz odwiedzenie miejsc jakże istotnych w historii naszych obu krajów.
Po prawie pięciu godzinach podróży w wyśmienitych humorach młodzież wysiadła na dworcu we Frankfurcie nad Odrą. Odebrani przez koordynatora projektu ze strony niemieckiej dotarli do siedziby IB, gdzie zaprezentowano program i kadrę. Następnego dnia poznano niemieckich uczestników wymiany. Młodzież bardzo szybko odnalazła porozumienie i mimo bariery językowej bez większych problemów uczestniczyła w działaniach team- buildingowych, mających na celu zintegrowanie i bliższe poznanie wszystkich uczestników. Wspólne wyjście na ściankę wspinaczkową pod okiem wykwalifikowanych instruktorów dało możliwość przezwyciężenia własnych obaw i słabości, a także było okazją do sprawdzenia swojej kondycji. Zwiedzanie Frankfurtu zaczęto od kościoła Getraudenkirche (św. Gertrudy), w którym znajdują się najważniejsze zabytki sztuki średniowiecznej tj. lichtarz z brązu z 1375 roku, chrzcielnica z brązu z 1376 i główny ołtarz z 1489 roku. Od przewodnika młodzież dowiedziała się, iż autorami scen z życia Maryi na głównym ołtarzu byli malarze z okolic Wrocławia. Kolejną atrakcją miasta był Wildpark, gdzie młodzież z obu krajów miała okazję zobaczyć zwierzęta, takie jak lamy, daniele, osły, kuce, pieski preriowe, szopy, pracze i wiele innych. Zwierzęta przebywające na wolności chętnie „pozowały” do zdjęć z naszymi uczniami. Czwartek rozpoczęto od zwiedzania więzienia Stasi we Frankfurcie. Przewodnik zapoznał uczestników z historią obiektu, dogłębnie opowiedział o represjach, które panowały w Niemczech w minionych latach, a także o warunkach, jakie panowały w więzieniu. Przy wyjściu uczestnicy zwrócili uwagę na tablicę upamiętniającą ofiary służb bezpieczeństwa, na której widniało wiele polskich nazwisk. W czasie wolnym wybrano się na spacer po Frankfurcie nad Odrą, gdzie przewodnikami była niemiecka młodzież. W piątek korzystając z pięknej pogody organizatorzy zaplanowali wycieczkę statkiem Onkel Helmut po Odrze. Po powrocie do hostelu wszyscy zasiedli przy wspólnym stole, aby omówić projekt, przedyskutować co nam się podobało, co powinno zostać zmodyfikowane. Obie strony projektu serdecznie podziękowały za przybycie i zaangażowanie w trakcie trwającego projektu. Dzień zakończono wspólnym grillem przygotowanym przez polską i niemiecką młodzież. Piąty dzień wyjazdu spędzono w Berlinie, gdzie od Alexanderplatz przespacerowano przez aleje Under den Linden na Wyspę Muzeów. Po drodze do Bramy Brandenburskiej mijano placówki dyplomatyczne różnych państw, a także młodzież miała okazję zobaczyć budowę polskiej ambasady. Uczestnicy wyjazdu byli bardzo zaskoczeni wyglądem Pomnika Pomordowanych Żydów, który przypomina położone betonowe na ziemi bloki. Następnym etapem wizyty był Bundestag i 12- metrowa kopuła umieszczona na nim. Każdy uczestnik otrzymał audiobook i mógł w odpowiednim dla siebie czasie zwiedzać kopułę i podziwiać rozległe krajobrazy Berlina.
Młodzież uczestnicząca w projekcie niewątpliwie nabyła umiejętności międzykulturowe, poszerzyła swoje umiejętności wiedzy językowej, nabyła nowe relacje przyjacielskie, które zostaną pielęgnowane i utrzymane przez lata. Gry integracyjne, animacje językowe pozwoliły poczuć się swobodnie w ,,innym’’ kraju niż ojczystym. Uczestnicy są przygotowani i otwarci na nowe ścieżki rozwoju zawodowego w UE.
Autor zdjęć: Magdalena Rymsza / Izabela Kowalska